Antykoncepcja awaryjna - jak działa i co warto wiedzieć?

Antykoncepcja awaryjna - jak działa i co warto wiedzieć?

W życiu są różne sytuacje i nie zawsze da się je przewidzieć, dlatego też dobrze jeśli jesteśmy przygotowani i mamy zaplanowane jakieś wyjście awaryjne. Dlatego też, jeśli uprawiamy seks, ale jednocześnie nie planujemy jeszcze dziecka, warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Możliwości mamy tutaj sporo, nie mniej musimy też pamiętać, że nie wszystkie gwarantują nam 100% działanie. Najbardziej awaryjne może być stosowanie prezerwatywy, która po prostu podczas stosunku może pęknąć, tak jak i zsunąć może się kapturek dopochwowy. Nie mówiąc o tym, że czasami dochodzi do spontanicznego seksu bez zabezpieczenia, a wówczas myśl o zajściu w ciążę może być tym bardziej nieprzyjemna. Dlatego też warto wiedzieć, że oferowana jest nam antykoncepcja awaryjna.

Im więcej będziemy o niej wiedzieli, tym łatwiej będzie nam podjąć decyzję, aby ją zastosować. Dzięki czemu nie będziemy tracić czasu na niepotrzebne wątpliwości, gdy niezbędne jest szybkie i zdecydowane działanie.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czym jest antykoncepcja awaryjna, to powinniśmy mieć świadomość, że jest to tak zwana pigułka „dzień po”. Należy ją przyjąć jak najszybciej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny po jego odbyciu. Warto wiedzieć, że przede wszystkim taka antykoncepcja awaryjna sprawia, że w ciele kobiety nie tylko opóźnione i hamowane jest jajeczkowanie. Dzięki działaniu takiej antykoncepcji awaryjnej, nawet jeśli komórka jajowa została uwolniona, ryzyko zajścia w niechcianą ciążę jest minimalne.

To dlatego, że zażycie tabletki z takiej antykoncepcji awaryjnej sprawia, że dochodzi do zagęszczenia śluzu, a to z kolei powoduje, że środowisko to jest nieprzyjazne dla plemników, dzięki czemu mają one znacznie większy problem, aby zagnieździć się w takim jajeczku. Istotne z pewnością będzie tutaj również to, że taka antykoncepcja awaryjna z jednej strony sprawia, że jajeczko w jajowodzie przesuwa się znacznie wolniej, a więc kiedy dociera do macicy, jest za stare, aby się w niej zagnieździć. Nie mówiąc o tym, że ma również wpływ na mięśnie macicy, które również utrudniają takie zagnieżdżenie się i rozwój ciąży.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej, musimy pamiętać, że jej szerokie działanie, na różne obszary kobiecego ciała sprawia, że jest ona bardzo skuteczna. Nie mniej, im szybciej ją przyjmiemy, tym większa będzie szansa, że zadziała dokładnie tak jak chciałyśmy. Warto wiedzieć, że działa ona na jajeczko, które nie zdążyło się zagnieździć.

To oznacza, że jeśli już wcześniej byłyśmy w ciąży, to taka antykoncepcja awaryjna nie spowoduje, że poronimy. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie jest ona przystosowana do ciągłego stosowania. Jak sama nazwa wskazuje może być stosowana wyjątkowo. Jednak nie możemy zapominać, że jej przyjęcie może powodować nudności, zawroty głowy, tkliwość piersi czy wymioty. Warto wiedzieć jak działa taka antykoncepcja awaryjna, jak również jakich skutków ubocznych można się spodziewać. Nie mniej musimy pamiętać, że nie jest ona przeznaczona do stosowania ciągłego, a jeśli ma być skuteczna, to musimy ją zastosować jak najszybciej po stosunku, jednocześnie nie później, niż 72 godziny po jego odbyciu.

Tylko wówczas możemy mieć pewność, że zadziała tak jak powinna.